ANADOL
Türkiye'nin ilk seri üretim otomobili

Ölçek : 1/24
Başlama: 16 Ağustos 2008
Bitirme:   24 Mart 2010

Sayfa 3 / 4 
13 Aralık 2009:
Ön süspansiyon grubunun mastar modelini yaptım (sağda, kahverengi). Sonra 3 parçalı kalıp hazırlayıp polyesterden örnek parça döktüm (solda, gri).14 Aralık 2009:
Arka dingil ve makas grubunun mastar modelini yaptım. Dingil için AMT nin bir modelinden faydalandım, makasları plastik şeritlerden oluşturdum. Bundan silikon kalıp alacağım.16 Aralık 2009:
Şasinin silikon parçasının alt kalıbını yaptım. Üst silikon yapışmasın diye sıvı gres yağı sıktım. Görülen dikmeler döküm sırasında gerekli olacak havalıklar. Sonra üst parça silikonu da bunun üstüne döktüm.


17 Aralık 2009:
Örnek çıktı aldım. Kalıbın yanında görülen parça kalıptan çıktığı gibi, taşmaları ile beraber; sağda da temizlik yapıldıktan sonraki hali. Kolların üst kısımlarında atılamayan hava kabarcıklarının yarattığı boşluklar görülüyor ama önemli değil, çünkü taban paneline yapışacağı için görülmeyecek.


 21 Aralık 2009:
Ön salıncak grubunun daha önce yaptığım şeklini beğenmedim. Dökümde problemler oluyor, disk biraz oval çıkıyordu. Buranın tasarımını değiştirdim, resmin sağ alt tarafında görülen şekilde yaptım ve polyesterden döktüm. Ama bunu da beğenmedim, parça fazla narin olduğu için zayıf kalıyordu. Bu yüzden metalden döküm yapmak yoluna gittim. Külçe lehimden eriterek kalıba döktüm, bence tatminkar olarak çıktı. Kalıptan tek parça olarak çıkabilmesi için kingpin ile amortisör arasını dolu olarak yapmak gerekti. 


04 Ocak 2010:
Arka dingil ve makas grubu için kalıp yaptım. Malzeme çok kırılgan olacağı için yayların içine ve aks yerine tel çubuklar koydum. Polyester dökümler güzel sonuç vermedi, diferansiyelin üst tarafı bir türlü dolmadı, hep boşluk yaptı (solda). Bu yüzden mermer yapıştırıcı macun kullanarak parçayı yaptım, fazlalıkları traşladım (sağda).


17 Ocak 2010:
Far reflektör ve çerçevelerini oluşturmak için yaptığım birçok denemeden sonra sonuç olarak bu uygulamada karar kıldım.
1- 0,1 mm alüminyum levhadan kesilen iş parçası
2- İç çapı 8,5 mm ye işlediğim plastik boru parçası
3- Ağız kısmının iç çapını 7 mm ye işlediğim 8 mm çapında alüminyum boru parçası (erkek kalıp)
4- Ahşaptan dişi kalıp. Reflektör bombesi için ortasına raptiye çaktım.

Sağdaki resimde görüldüğü gibi, iş parçasını erkek ve dişi kalıp arasında bastım.


Soldaki resimde iş parçası erkek kalıbın ucunda, etekleri ondüleli olarak durmakta. Sağ resimde plastik boruyu parçanın üstünden geçirerek kıvrımları ütüledim.


Plastik parçayı uç tarafa yaklaştırarak bıçakla far çerçevesinin alt kenarını kestim, sağ tarafta parçanın erkek kalıptan çıkarılmış hali.


 Far camları için bir asetata çizgiler çektim. Sonra uygun bir zımba ile far camını levhadan ayırdım.


 Hafif bombe vererek şekillendirdiğim alüminyum parçayı ısıtarak far camını ahşaptaki bir çukurda bastırarak şekillendirdim.
Ortadaki resimde (1) Far çerçevesinin arkasına ezilmeyi önlemek için japon yapıştırıcı doldurdum. (2) de ise bitmiş far camı görülmekte.
Sağdaki resimde ise camın çerçeveye yapıştırılmış hali.


 Bitmiş farı görünüş kontrolu için gövdeye uyguladım. Çerçeve yüksekliğini biraz düşürmek gerekecek.


19 Ocak 2010:
Motor ve vites kutusu için Opel GT kitindeki V6 motor blokundan faydalandım. V kafaları traşlayıp boşlukları macunla doldurup işledim. Süpap kapağını da Opel V6 kapaklarından şekillendirdim. Emme manifoldu, yağ filtresi ve marş motoru için uygun parçalar kullandım, egzoz manifoldunu 2 mm lehim telinden yaptım. Karteri başka bir karteri ufaltarak şekillendirdim. Vites kutusu ve kuyruğu tam ölçekte olmasa bile çok yakın olduğu için ellemedim. Bu mastardan kalıp çıkartacağım. Kapalı kalacak olan motor için daha fazla detaya gerek yok.


20 Ocak 2010:
Motor ve vites kutusunun kalıbını yapıp bir örnek parça döktüm.


Motor ve vites kutusu ile arka dingil grubunu şasiye yapıştırdım, 2 mm lehim telinden egzoz borularının kıvrımlarını yaptım.Şasi ortasındaki dar geçide yerleştirmek problem olduğundan dolayı boruyu ön ve arka olarak iki parçalı yaptım.


23 Ocak 2010:
Egzoz borusunun ön parçası biraz komplike bir şekil olduğu için bunu 2 mm lehim telinden yapmaya karar verdim. Bunun için FIMO macun kullanarak yaptğım orijinali malzemeye yarıya kadar gömdüm. Orta eksenden traşladıktan sonra fırında pişirip sertleştirdim. Lehim tellerini aynı şekilde bükmeğe yarayan bir mastar bükme kalıbı elde ettim. Resimde üstte orijinal parça, kalıp içinde de yeni bükülmüş bir parça görülmekte.


Sinyal ve stop lambaları için bir matkap ucunun tersini cam profiline işledim. Metal bir blokta da dişisini oydum. Matkap ucunu biraz ısıtarak 0,2 mm asetatı erkek-dişi arasında şekillendirdim (solda). Şekillenmiş parçayı ucun üstünde bıçak ile traşlayıp kopardım (ortada), bitmiş parça (sağda). Asetat cam boyası ile boyandıktan sonra da basılabiliyor.


Ön süspansiyonu açıkta bağlamak parçalar arası serbestliğin fazla oluşundan dolayı problemli idi, hatalı ve eksenlerden kaçık durumda yapıştırma riski büyüktü. Bu sebeple ön ve arka dingil gruplarını tam gönyesinde gruplayıp şasiye yapıştırabilmek için bir toplama jigi yaptım. Tam hizaya getirmek için jantlar da üstünde olduğu şekilde ön ve arka süspansiyonu japon ile şasiye yapıştırdım. Jantlar sökülebilir durumdadır.


 
..........