Mazda Miata Custom (Miata+Ferrari)
"MIARRI"
 
.


Ölçek
İmalatçı
Kit No.
Yapım
1/24
Tamiya
24085
Özgün tasarım-sıfırdan yapım parçalar

.
Başlama: 09 Eylül 2006
Bitiş: 26 Ekim 2006

Sayfa 2 / 3


07 Ekim 2006:
Çelik macuna yapışmayı önlemek için ön ızgaranın üstüne Humbrol Maskol sürdüm. Sonra tampondaki boşluğa polyester macun uyguladım, ve ızgarayı yatay olarak tampondan içeriye doğru sürdüm. Bu hareket macunu sıyırarak tampon ve ızgara arasındaki boşluğu muntazam olarak doldurdu.
Macun kuruduktan sonra ızgarayı çıkardım. Biraz zımpara ile daha sonra ızgaranın oturacağı zemin artık hazır...
08 Ekim 2006:
Ön ızgaradaki spoiler kılıklı çıkıntı ortada yalnız kalmasın diye kenarlara devam parçalarını kesip yapıştırdım. (önce Tamiya yeşil kafa, sonra alttan japon ve aktivatör)
Gövde birleşim yerlerini çelik macun ile doldurup zımparaladım.
09 Ekim 2006:
Kapı (daha doğrusu biniş yeri) açıklıklarını dış gövdeden taşıyarak Dremel ile iç panele de açtım.
Test montajı... Dış ve iç gövde arası sonra doldurulacak.
İç tarafı çelik macun ile dolduracağımdan iç ve dış gövdelerin birbirine yapıştırılması gerekiyordu. Bunun için önce marşpiye tarafında bir plastik parça ile iç ve dışı birbirlerine tutturdum. Sonra da diğer içte kalan yerlerden birleşmeyi sağlamlaştırdım.
Aradaki boşluğu çelik macun ile doldurdum ve kurumaya bıraktım.
11 Ekim 2006:
Kitin kendi tekerlekleri çok küçük göründüğünden beğenmedim ve Maisto'nun BMW Z8 metal modelinin tekerleklerini aldım. Ama bu sefer de çamurlukları gövdede çizildiği gibi büyütmem gerekti.
14 Ekim 2006:
Jant kolları arasındaki boşluklar büyük olduğundan, disklerin görünmesi gerekiyordu. Kitin kendi diskleri yeni tekerlek poryasının arkasında kayboldu...
Ben de Modena'nın fren disklerini resin kopyaladım.
17 Ekim 2006:
Ama yine de, Modena'nın diskleri bile Z8 poryası arkasında küçük kaldığından dolayı, plastik levhadan içi boş diskler kesip chrome silver boyadım.
Modena disk kopyalarını da kesip kaliperleri aldım, ortalarına Dremel kesici uç ile diskin geçeceği yuvaları oydum.

Kaliperleri sarıya boyayıp disklere japon ile yapıştırdım.

Tekerlek arkasından görünüm böyle oldu...
19 Ekim 2006:
Alt tarafı topladım. tekerlekler dönmüyor, çünkü "yabancı madde" jantları salıncaklara ancak japon ile tutturabildim...
21 Ekim 2006:
Gövdeyi, koltukları ve ön göğüslüğü boyadım. Koltuklardaki gri olan yerleri önce bordo kadife tozu ile kaplamıştım ama sonra beğenmedim ve üstüne gri boya attım.
Arkadan 3/4 görünüş...
23 Ekim 2006:
Far camlarını kopyalamak için diş hekimlerinin kullandığı Zetaplus marka sert silikondan kalıp aldım. Kalın bir asetat parçasını açık ateş üstünde ısıtıp yumuşattım ve derhal iki kalıp arasında bastırarak asetatı şekillendirdim. Daha sonra da yerine tam oturacak şekilde kestim.
Arka kırmızı lambaları parça kutumdan buldum, sinyali ise şeffaf çubuktan işleyip cam boyası ile boyadım. Sonra hepsini epoksi ile içeriden yapıştırdım.
Ön far grubunu siyah ve reflektörleri chrome silver boyadım. Sinyal için ise chrome silver üzerine turuncu cam boyası uyguladım ve epoksi ile far gruplarını yerlerine yapıştırdım.
Daha sonra da far camlarını Testors Clear Parts Cement  ile yerlerine tespit ettim.